Основният аспект на набирането на персонал е прогнозирането на това как кандидатът ще се представи на работата. Трудната част е как да разберете това. Как да разберете дали кандидатът може да взема ефективни решения под натиск? Как можете да разберете дали имат необходимите умения за решаване на проблеми? Тестовете за когнитивни способности дават отговори на тези въпроси.

Когато наемате, имате нужда от увереност, че лицето ще постигне резултати. За много фирми свободните работни места привличат голям набор от кандидати и може да бъде трудно да се оцени ефективно способността им. Точно в този момент когнитивните тестове идват на помощ. Като специалист по подбор на персонал вярваме, че тези тестове са безценни инструменти с очевидни ползи. Те са много ефективен предсказател на представянето на работата на всяко кариерно ниво.

В тази публикация ще ви преведем през тънкостите на тестовете за когнитивни способности, използвани при наемане на работа, и ще ви представим шест често срещани когнитивни теста, които специалистите по подбор на персонал използват в момента.

Какво е когнитивен тест и защо е важен?

Тестовете за когнитивни способности са форма на тест преди наемане на работа, които оценяват колко добре кандидатите използват набор от когнитивни умения.

Примери за често тествани когнитивни умения включват постоянно внимание, разбиране при четене, работа с числа, решаване на проблеми и способност за разбиране и прилагане на нова информация.

Способността за измерване на такава способност често е съществен индикатор за бъдещото представяне в дадена роля. 94% от компаниите, които използват тестване преди наемане на работа, провеждат тестове за когнитивни способности.

Според психологически изследвания, общите когнитивни способности постоянно са сред най-мощните предсказатели за успех във всички видове работа, нива и индустрии.

Начинът, по който измерват колко точно прогнозират успеха, се нарича корелационен коефициент. Коефициент на корелация 1,0 би означавал, че е перфектен предиктор в 100% от времето. За съжаление, тест, който постига подобно постижение, все още не съществува (въпреки че работим по него).

Тестовете за когнитивни способности са на върха на купчината с коефициент на корелация 0,51 за прогнозиране на успеха в работата. По-голямо от неструктурирани интервюта, проверки на препоръки и години трудов опит.

Общи тестове за когнитивни способности, използвани при наемане на работа

Има няколко теста за когнитивни способности преди наемане на работа, достъпни за специалистите по подбор на персонал. В зависимост от естеството на работата, някои видове ще бъдат по-подходящи от други. Също така е много типично за специалистите по подбор на персонал да комбинират множество когнитивни тестове, за да оценят специфичните способности на бъдещите кандидати.

По-долу са 6 от най-често срещаните тестове, използвани от работодателите при наемане на работа:

1. Математически способности

Тестовете за числено разсъждение са фокусирани върху, познахте, способността на кандидата да работи с числа. Те обикновено включват стандартни математически въпроси, съсредоточени върху последователности, дроби, съотношения и проценти.

Представени са числени данни, като графики и таблици, и кандидатът трябва да отговори на математически въпроси, свързани с тези данни. Тези видове оценки са особено полезни за роли, които често се фокусират върху цифрови данни, като финанси и банкиране.

2. Лингвистична (eзикова) способност

Вербалното разсъждение оценява разбирането за четене на кандидата. Тази когнитивна оценка ще позволи на работодателя или наемащия персонал да научи колко добре кандидатът може да анализира детайли от текста и да извлече най-важната информация.

Част от текста обикновено се показва на кандидата, последван от редица верни или неверни твърдения. Кандидатът трябва да оцени ефикасността на твърденията според текста.

Тези тестове са чудесен начин за специалистите по набиране на персонал да проверят способността на кандидатите да разбират писмените инструкции на работното място.

3. Пространствена способност

Тестовете за пространствени способности се фокусират върху способността на индивида да визуализира форми и обекти. Това е важен когнитивен тест, използван от специалистите по подбор на персонал в света на дизайна. Той е тясно свързан със стратегическото мислене, тъй като успехът на теста означава, че кандидатът може да визуализира едно цяло от неговите условни части. На кандидатите ще бъдат представени триизмерни обекти на компютърен екран и ще бъдат помолени да установят каква форма или форми могат да бъдат конструирани.

Специалистите по архитектура, инженерство и дизайн на игри често приемат този тест в процеса на наемане на работа.

4. Логическо разсъждение

Оценките за логическо мислене ще измерват доколко кандидатът може да разбере модели, последователности и форми. Този когнитивен тест анализира колко добре са способни да разбират абстрактни понятия, теории и идеи. Успехът изисква добра способност за критично мислене и силни умения за анализ на риска.

Такива тестове са популярни за индустрии, които изискват ефективно управление на сложни и високорискови задачи като право.

5. Умение за учене

Гъвкавостта на ученето е свързана с това колко добре хората могат да разберат нова информация и да приложат наученото в текущи ситуации. Става дума за учене от опит. Той дава възможност на работодателя да посочи дали кандидатът е в състояние да се адаптира към променящите се обстоятелства и среда.

Такива тестове са популярни сред специалистите по наемане на длъжности от по-висок клас, където когнитивната гъвкавост е важна. Те обаче са и полезен инструмент за младши роли, които изискват разнообразно и бързо развитие на уменията.

6. Скорост на възприемане и точност

Скоростта на възприемане и точността са важни когнитивни умения на работното място. Работодателите търсят кандидати, които имат остра памет, могат бързо да разберат информация и да вземат ефективни решения.

Този тест оценява точно това – той разглежда способността на кандидата да разбира, обработва и анализира информация. Той измерва колко бързо дадено лице може да обработи нова работа и да изпълни задача за определено време.

За да видите колко информация един кандидат може да разбере и запази, той ще бъде помолен да запомни набор от произволни обекти. След това върху тези обекти ще бъде представен набор от въпроси, без кандидатът да може да погледне назад.

Тест по поръчка срещу тестове „от рафта“.

Едно ключово съображение при използването на тестове за когнитивни способности е дали да използвате готова оценка или да използвате специалист, който да създаде  тест за оценка, която измерва необходимите специфични умения и поведения. Правилният подход за вас може да зависи от това дали смятате, че контекстът има значение за когнитивните способности или не. напр. дали някой може да демонстрира когнитивни способности в една област на работа, но не и в друга. Доказателствата за екологична валидност предполагат, че факторите на околната среда имат ясно изразено въздействие върху когнитивните способности, така че тестването на хора чрез общи методи може да не е много предсказуемо за действителното представяне на работата.

Контекстуална срещу неконтекстуална интелигентност

Контекстуалната интелигентност може да бъде критичен компонент за оценка на пригодността за работа. Готовите оценки не могат да измерят това, тъй като всяка работа и работна среда са уникални. Индивидуалните оценки могат да измерват когнитивните способности в контекста на конкретните задачи, които някой трябва да изпълнява, когато е в ролята

Норми в тестове за когнитивни способности

По същия начин, когато се иска от кандидатите да попълнят оценка на когнитивните способности, те трябва да бъдат сравнени с група от други участници. Готовите оценки трябва да обобщават нормалните групи чрез произволни мерки като старшинство на кандидата или местоположение. Тези нормални групи обикновено нямат друга важна информация, като например дали имат опит в ролята, за която набирате. С индивидуални оценки обаче можете да създадете свои собствени групи за сравнение. Обикновено препоръчваме това да са хора, кандидатстващи за една и съща позиция(и), тъй като тези кандидати ще имат сходни мотивации да се справят добре и ще имат по-сравними нива на опит. Този подход води до това, че резултатите са по-надеждни и валидни като инструмент за оценка.

Все още ли са уместни тестовете за когнитивни способности?

Въпреки че оценките на когнитивните способности отдавна се използват за прогнозиране на представянето на работата, последните изследвания показват, че тяхната прогностична валидност може да не е толкова висока, колкото се смяташе преди. Съществуват и опасения относно потенциални неблагоприятни въздействия върху определени демографски групи, повдигайки въпроси относно многообразието, справедливостта и приобщаването.

Въпреки това, когато са разработени и приложени правилно, когнитивните тестове все още могат да бъдат мощни инструменти за оценка на таланта. Ключът е в използването им като част от холистичен процес на подбор, а не като самостоятелен инструмент за скрининг. В ThriveMap вярваме в проектирането на оценки, които не само измерват когнитивните способности, но също така включват специфични за работата, контекстуални елементи, които намаляват пристрастията и увеличават справедливостта.

Оценките на когнитивните способности са основен инструмент за всеки специалист по набиране на персонал, който иска да подобри качеството на наемане и ефективността на наемане.

За да извлечете максимума от тях, изберете вашия тип оценка разумно според естеството на длъжността или се ангажирайте да изградите своя собствена оценка.

Използвани правилно, те са мощен предсказател на ефективността и предоставят критичните късчета информация, които позволяват на вашия бизнес да взема информирани и ефективни решения за наемане.